Rolovací pergoly

Ptáte se, proč na stránkách se zaměřením na venkovní markýzy prezentujeme rolovací pergoly? Důvod je ten, že produkty nemají přesně definované hranice a rolovací pergoly svým tvarem i parametry dokáží markýzy nahradit, či je v některých případech dokonce překonávají. Pojďme se podívat na podrobnosti.
 
 
 
 
Sestava rolovací pergoly využívá jako podpěrný prvek stínící látky konstrukci, která je tvořena pergolou. Výhodou tohoto řešení je, že je stínící konstrukce půdorysně chráněna před náhodným poškozením a díky ukotvení je stabilnější i ve svislém směru. Také podpůrná konstrukce - pergola je v mnoha případech působivým prvkem z hlediska designu a tvoří spolu se zastřešením elegantní celek.
 
V tomto srovnání tak vychází rolovací pergola jako řešení, spadající do kategorie pevných markýz. Ani toto však není přesné - u pevných markýz nelze s jejich stínící / krycí konstrukcí nijak manipulovat. Tím se rolovací pergoly opět odlišují: v případě, že potřebujete více světla, či si chcete užít výhledu na letní oblohu, jednoduše zatáhnete stínící látku a výhled vzhůru máte zcela volný!
 
Zatím vypadá vše ideálně, takže mají vůbec rolovací pergoly nějaké nevýhody? Dalo by se říci, že z hlediska konstrukce ne - kdo zvolí zastínění pomocí rolovací pergoly, většinou pro něj mechanická konstrukce - pergola přináší přidanou hodnotu v symbióze s okolním prostředím. Také zastínění, se kterým se dá manipulovat, je velikou výhodou. Nicméně právě složitější konstrukce přináší první, avšak zdá se, že i jedinou nevýhodu: vyšší pořizovací náklady.
 
 

Údržba rolovacích pergol

Při odpovědném používání nevyžadují rolovací pergoly žádné speciální postupy údržby. Drobné znečištění stínící látky lze odstranit běžným postupem vodou, případně vodou s příměsí mýdla či jiného neagresivního čistidla. Drobné fleky lze odstranit také bezbarvou gumou. Větší znečištění / zamaštění lze vyřešit pomocí technického benzínu. (V žádném případě nepoužívejte ředidla či jiná organická rozpouštědla!)
 
Za upozornění dále stojí fakt, že při zatažení stínící látky po (i krátkém) dešti je látka mokrá a v navinutém stavu nevyschne, popř. bude vysychat dlouho. Aby se mezi záhyby látky nevytvořila plíseň, je potřeba látku rozvinout a nechat ji plně vyschnout.
 
 

Rolovací pergoly s prosklením

Abyste měli o čem přemýšlet, seznámíme vás ještě s jednou kategorií rolovacích pergol - jsou to rolovací pergoly s prosklením. Jedná se o podobný produkt, jako jsou klasické rolovací pergoly, avšak s tím rozdílem, že je svrchu pergoly připevněna pevná skleněná (nebo polykarbonátová) střecha. Pod takovou pergolou můžete sedět i v silném dešti.
 
 

Fotografie pro inspiraci

 
 
 
 
 
 

Doporučujeme

Hledáte kvalitní stínící techniku? Obraťte se na firmu TECHNOROL, která už stíní přes 19 let. Vyberte si ze širokého sortimentu výrobků markýzy nebo rolety a ušetřete!