Markýzy

Venkovní markýzy dnes už neodmyslitelný praktický doplněk hotelů, restaurací se zahrádkou, teras i balkonů u mnohých domů. Markýzy umí zajistit ochranu před sluncem, větrem i deštěm a zároveň mohou fungovat jako reklamní poutač.
 
 

 
 

Moderní architektura a trendy dnešní doby se přiklánějí k velkým proskleným plochám, případně neděleným oknům či francouzským dveřím s výhledem do zahrady, což sice navenek působí velmi esteticky, ale pro sluneční paprsky je to vítaný terč a obyvatelé takovýchto prostor se pak mnohdy cítí jako v mikrovlnce.
Přímé sluneční světlo je nejen nepříjemné pro samotného člověka, ale dlouhodobější působení slunečního záření poškozuje i materiály, povrchy a předměty, na které dopadá. Lina, koberce, dřevěný nábytek i elektronika v domácnosti tím velmi trpí.

Velkou roli hraje poloha domu, respektive orientace na světovou stranu. Některá “vypečená” místa je možno lokálně odstínit, ale i tak je výhodnější řešení, které poskytne stín celoplošně a to nejen za oknem, ale i před ním. Pokud máte jen obyčejné žaluzie v oknech a patříte do skupiny těch, co si je sluníčko vychutnává, pak mi jistě dáte za pravdu, že v parném dni je zhola nemožné mít zároveň otevřené okno a stín. Jako určité řešení se dají využít i závěsy a záclony, ty ale fungují jako neuvěřitelně výkonný lapač prachu.

 
 

Rozdělení venkovních markýz

  • pevné (košové, korbové)
  • sklopné
  • výsuvné (navíjecí)
 
 

Pevné markýzy

Tento typ markýz je často využíván například pro zastínění vchodových částí objektů, ale může sloužit také jako reklamní poutač, při umístění nad výkladem či vchodem do prodejny. Látku lze také velmi dobře nahradit omyvatelnou fólií z PVC a opatřit nápisem či logem. Tvar markýzy lze jednoduše přizpůsobit konkrétním podmínkám.
Tyto markýzy se dají navíc nasvítit i malým zdrojem světla a ve tmě působí jako výrazná světelná reklama.
 
 

Sklopné markýzy

Konstrukce je tvořena sklopnými rameny, jejichž momentální poloha je držena systémem pružin a tím je mimo jiné zaručeno i pevné vypnutí látky. Úhel sklopení je podle typu markýzy 0 – 180 stupňů. Jejich výhodou je lehká konstrukce, takže se hodí i na menší okna. Ideální využití najde při zastínění balkónů a lodžií, které je možno tímto i úplně zakrýt. Pokud si chcete dopřát komfort příjemného stínu i v panelákovém bytě, balkónové balkonové markýzy jsou to pravé.
 
 

Výsuvné (navíjecí) markýzy

Výsuvné markýzy jsou nejpoužívanějším druhem markýz díky své variabilitě. Lze plynule měnit velikost zastíněné plochy (délku výsuvu) podle pohybu slunce. Na větší plochy se používají navíjecí markýzy s kloubovými rameny či speciální kloubové markýzy – vhodné např.: na velké terasy. Lze jimi zastínit prostor široký až dvacet metrů s výsuvem až pět metrů. Velmi oblíbeným typem je tzv. “ÁČKO”, kterým lze zastřešit opravdu velké plochy (až 54m2). Má svoji vlastní nosnou konstrukci, která umožňuje upevnění dvou markýz s výjezdem od sebe do tvaru písmena A. Praktické využití najde například v zahradní restauraci či kavárně.
 
 

Kde mohu venkovní markýzy využít?

Venkovní markýzy najdou své uplatnění na zastínění a zastřešení předzahrádek a zimních zahrad, teras a balkónů, kde pomohou nejen chránit interiér a citlivé vybavení domácnosti, ale poskytnou příjemný a účinný stín i v prostoru před oknem, což ocení především domácí zvířata a květena na oknech. Hodí se také na zastínění výkladů obchodů.
S vyjímkou nových staveb, kde je na ně pamatováno již v projektu, se instalují na fasádu, případně do speciálních kazet v nadpraží oken. Nosné prvky se ukotvují do zdi, stropu nebo podlahy pomocí speciálních hmoždinek nebo šroubů. Způsob uchycení se může lišit podle druhu markýzy. Velmi oblíbenou alternativou jsou i markýzy s vlastní nosnou konstrukcí.

Konstrukce markýz je mnohem masivnější a odolnější, oproti venkovním roletám či slunečníkům, aby vydržely působení agresivního vnějšího prostředí. Na vlastnostech použitého materiálu a kvalitě výroby pak závisí nejen jejich životnost, ale také odolnost vůči větru, který je jejich velkým nepřítelem.
Markýzy se ovládají ručně nebo pomocí velmi citlivé mechaniky s automatickými senzory, které reagují při silném větru či dešti a markýzu srolují do krytu.

Vysoká pevnost markýzy je zajištěna impregnovanou antistatickou potahovou látkou ze speciálních vláken. Markýzy se velmi dobře udržují, díky povrchovým úpravám látky totiž nečistota nemůže pronikat do vláken.

 
 

Jaké jsou výhody či nevýhody?

Výhody:

  • montáž markýz je jednoduchá a neomezuje okno, ani předměty za oknem
  • zastíní nepoměrně větší plochu než všechny ostatní stínící prvky, aniž by byla nějak prostorově omezující a překážela
  • vyžaduje jen zanedbatelnou údržbu
  • jednoduché ovládání
  • velký výběr z typů látek
  • dlouhá životnost v podmínkách intenzivního provozu

Nevýhody:

  • nutnost montáže na zeď či strop, do výšky, kam je složitější dosáhnout bez patřičného vybavení
 
 

Několik fotografií pro inspiraci

 
 
 
 
 
 

Doporučujeme

Hledáte kvalitní stínící techniku? Obraťte se na firmu TECHNOROL, která už stíní přes 19 let. Vyberte si ze širokého sortimentu výrobků markýzy nebo rolety a ušetřete!